Haber

Erzurum’da “Adalet Bilinci” söyleşisi düzenlendi

Erzurum’da, Atatürk Üniversitesi tarafından “Adalet Bilinci” konulu söyleşi gerçekleştirildi.

Atatürk Üniversitesinden yapılan açıklamaya göre, Hukuk Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen söyleşiye, Danıştay 10. Daire Lideri Yılmaz Akçil konuk oldu.

Danıştay’ın çalışmalarına ilişkin öğrencilere bilgi veren Akçil, meslek hayatı boyunca edindiği tecrübeleri katılımcılarla paylaştı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Akçil, Türkiye’nin bağımsızlığına, özgürlüğüne, hürriyetine, lisanına, kültürüne ve yaşayış şekline sahip çıkılması gerektiğini belirtti.

Bu üslubun benimsenerek genç jenerasyonlara aktarılmasının değerli olduğunu vurgulayan Akçil, “Bu değerleri bilmeniz lazım ki sizin evlatlarınız da bu devletin ve milletin kıymetini bilsin. Atalarımız tarih boyunca bunun mücadelesini vermiş. Ecdadımız 14-15 yaşında Çanakkale’de hiçbir beklenti içerisinde olmadan canlarını vermişler. Niye diye sorarsanız sadece ve sadece gelecek neslin huzur içinde hayatını sürmesi, mutlu olması ve bağımsız yaşaması için.” değerlendirmesinde bulundu.

Akçil, öğrencilere kimi tavsiyelerde de bulunarak, şunları kaydetti:

“Sizler düzgün hukukçular olarak öncelikle adalet şuuruna kendinizin inanması ve kendinizin adil olması lazım. Allah, Kur’an-ı Kerim’de adil olmayı emrediyor. Adalet evvel iç alemde başlar. İç alemde adil olmayan dış alemde adil olamaz. İçinizde hasımlık, kin, düşmanlık beslemeyeceksiniz ve insanları seveceksiniz. İç aleminizi güzelleştirirseniz bu aslında dışa yansır. Bir arada çalıştığınız insanlara selam verip hal hatır sorun. Bu sizi sevdirir saydırır ve gittiğinizde ardınızdan düzgün izler bırakır.”

Söyleşinin sonunda Akçil, öğrencilerin sorularını cevapladı, hatıra fotoğrafı çektirdi.

Etkinliğe, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Özer, Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Özcan, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu