Haber

Türkiye ve Rusya heyeti yan yana geliyor! Masada bir gaz anlaşması var

Bloomberg’e konuşan Türk yetkililer, Rus heyetinin bugün bir araya geleceğini ve Türkiye’nin Ankara’da bir Rus heyetini ağırlayacağını söyledi. RusyaTürkiye’den ithal edilen doğal gazın fiyatında yüzde 25’in üzerinde indirim talep edileceğini söyledi.

İSTİŞARELER BAŞLADI

Haberde, olası bir anlaşmanın Avrupa’nın elektrik darboğazı yaşadığı bir dönemde faydalı olacağı ifade edildi. Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Verşinin ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal başkanlığındaki heyetler arasında bugün başlayan iki ülke istişareleri Cuma günü devam edecek.

TAHIL KORİDORU KONUSU DA ELE VERİLECEK

İstanbul’da gerçekleştirilecek toplantı kapsamında, Birleşmiş Milletler Tahıl Koridoru Anlaşması’nın uygulanmasının yanı sıra Suriye, Libya ve Filistin gibi bölgesel konuların ele alınması öngörülüyor. 2021 yılında 69 milyar metreküp olan Türkiye’nin toplam doğal gaz ithalatının yaklaşık yarısı Rusyadan temin edilmiştir.

YENİ GAZ MERKEZİ GÖRÜŞME YAPILDI

Ayrıca Rusya, Avrupa yaptırımlarının ardından gazını satabileceği pazarlar arıyor. Bu kapsamda geçtiğimiz aylarda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Türkiye’de yeni bir gaz merkezi kurulması önerisiyle yakından ilgilendiğini açıklamıştı. Bu merkezin güç eserlerini Avrupa’ya taşımak için kullanılabileceği söylendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu